Back to Top

آشنايي با دهلي

DSC00014

 

آشنايي با دهلي

قدمت دهلي به پنج هزار سال پيش بر مي گرده . آثار دوران تمدن موهنجودارو و يا دوره ي رود سند تو دهلي كشف شده .

تو رزمنامه ي مهابارتا ، از دهلي به عنوان ايندرا پارشا اسم برده شده كه به دست سلسله ي پاندو ها در سال 1450 قبل از ميلاد ساخته شده بود . قسمت هايي از خرابه هاي اون كنار قلعه ي كهنه ي دهلي پيدا شده . دهلي اولين پايتخت حكومت مسلمونا از قرن دوازده تا قرن نوزده ميلادي بوده كه به بخش هاي ايندرا پاراشا ، لال كت ، قيلاراي پيتورا ، سري ، جهان پناه ، دهلي شير شاهي ، تغلق آباد و جهان آباد تقسيم مي شه .

طي گذشت سالهاي پي در پي دهلي شاهد ظهور و افول حكومت ها و دوران زيادي بوده . مهمترين اونا حمله ي تيمور و نادرشاه به اين شهره . تخت طاووس و الماس معروف درياي نور از غنائميه كه همراه با ثروتي كلان از دهلي به ايران اومد . مدم دهلي همواره براي استقلال كشورشون جنگيدن . اولين جنگ در سال 1875 ميلادي اتفاق افتاد .

دهلي در سال 1803 به دست انگيسها افتاد . اما اونا در سال 1911 پايتخت خودشون و از كلكته به دهلي منتقل كردن . تو همين دوره بود كه ادوين لوتين معمار برجسته اينگليسي شهر دهلي نو و ميدون تجاري كانات پليس رو از سال اومدن اينگليسي ها شروع كرد .

دهلی

 

دهلی

 

 

دهلی نو پایتخت هندوستان است . که امروزه ادارات دولتی در آن واقع شده اند . 67.83 درصد از مردم دهلی را هندوها،9 درصد مسلمانان،6.1 درصد سیک ها و 9 درصد مسیحی ها تشکیل می دهند.البته ناگفته نماند که کلمبیان و بوداییان نیز بخش کوچکی از اقلیت های مذهبی راتشکیل می دهند.جمعیت ساکن دهلی از چند نژاد تشکیل می شوند که به همین دلیل زبان اصلی مردم هندی است و گروهی  به زبان انگلیل،برخی به زبان اردو و عده ای با زبان پنجابی صحبت می کنند.

 
جاذبه های گردشگری دهلی 
 
معبد شانتادورگا:

این بنا یک معبد بزرگ و زیباست که در 33 کیلومتری پانجیم واقع شده است .این معبد توسط پرتغالی ها در سال 1564 تخریب شد اما در سال 1738 مجددا ساخته شد و تاکنون چندین بار بازسازی شده است.
 
 
 
مسجد جامع:
 
مسجد جامع بزرگترین مسجد هند است و شاهکار شاه جهان است که ساخت آن در سال 1644 شروع و در سال 1658 تمام شده است.حیاط بزرگ آن گنجایش 25000 تن را دارد.به طور کلی این مسجد دارای 3 ورودی ،4 برج، و 2 مناره از سنگ های قرمز و سفد به ارتفاع 40 متر است.نمایی بی نظیر از دهلی را می توان در بالای مناره جنوبی که 122 پله دارد دید.
 
 
مجموعه قطب:
 
مجموعه ای از خانه های قدیمی اسلامی است که در اواخر قرن 12 ساخته شده که ارتفاع برج قطب آن به 72.5 متر می رسد.از بناهایی که در این منطقه به چشم می خورد میتوان موارد ذیل رانام برد:
مقبره امام زمین،منار علایی،ساختمان دروازه علایی و مسجدقوت الاسلام که اولین مسجد ساخته شده در هند است.
 
 
راشتراپاتی باوان(خانه رئیس جمهور) و راج پات (راه پادشاه):

راه پادشاه راهی زیبا و سرسبز با درخت های فراوان ،استخرها و فواره هاست که در ژانویه هر سال در آن مراسم و رژه روز جمهوری برگزار می شود.خانه رئیس جمهور یک قصر با شکوه با مساحت زیاد است که در اصل محل اقامت میسروی بوده و در حال حاضر خانه رئیس جمهور هندوستان است .در اطراف این قصر باغهایی زیبا به چشم می خورد که به روی عموم باز است.
 
 
موزه ملی:

آثاری راکه در رابطه بااین موزه میتوان نام برد به شرح ذیل است:
ستون های کنده کاری شده ،زمین های تمدن دره ایندوس،دست نوشته ی تبتی ،عتیقه جات آسیای مرکزی،مجسمه های از امپراطوری های مختلف هند.
همچنین این موزه دارای گالری هایی مملو از آلات موسیقی ،لباس های مغولی ،پارچه های مغولی ،پارچه های منقوش،تزئینات و اسلحه های بسیاری می باشد.
 
 
چاندنی چاوک:

چاندنی چاوک مکانی است که در اطراف آن بازارهایی مملو از مغازه های مختلف با اجناسی چون مرغ ،ماهی،سنگ های قیمتی ،لباس ،پارچه و حتی لوازم یدکی ماشین می باشد.
 
 
مقبره همایون:

این مقبره از معماری مغولی در اواسط قرن شانزدهم به سبک ایرانی ساخته شده است. این بنا دارای ورودی طاق دار بلند و سقفی که گنبد آن پیازی شکل است می باشد.مقبره همایون 12 هکتار باغ دارد و بر روی ستونهای آن نوشته هایی به زبان فارسی دیده می شود.
 
 
لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی:

معبد آیین بهائی و مشرق الانکار بهائیان در شهر دهلی نو است و آن را به عنوان مادر شبه قاره هند می شناسند.فریبرز صهبا یک معمار ایرانی این بنا را ساخته است که طرح آن الهام گرفته از نیلفر آبی است.این معبد در سال 1984 به اتمام رسیده که جوایز زیادی را در معماری به خود اختصاص داده است. نه در بزرگ  تالار مرکزی به روی 1300 نفر باز می شود.