جیپور
جیپور مرکز ایالت راجستان است و به دلیل ساختمانهایی به رنگ صورتی به شهر صورتی نیز مشهور است.جمعیت این شهر تقریبا سه میلیون نفر تخمین زده شده است و دارای آب وهوای گرم وخشک است.

 

 

 جاذبه های گردشگری جیپور

 

جانتار مانتار جیپور:


این مکان یک رصد خانه قرون وسطی بوده و در نوع خود یکی از بی نظیر ترین و بزرگترین رصدخانه در جهان به شمار می رود . این مجموعه از سنگ های محلی و مرمر ساخته شده و هر کسی که به این شهر زیبا سفر کرده حتما به این مکان رفته و از آن دیدن کرده است.

 

 

کاخ جال محل:


این بنا که مشهور به کاخ آبی جیپور است به وسیله ی مادیوسینگ یکم مهراج در سال 1799 در قرن 18 بنا گشته است . و یکی از جاذبه های فوق العاده زیبای گردشگری به شمار می رود . این کاخ در میان دریاچه زیبای مانسگار ساخته شده که مکان اقامت پادشاه و همسرش در تابستان بوده است.

 

 

قلعه آمبر:


این قلعه در 11 کیلومتری شهر جیپور در استان راجستان هند واقع شده است . این بنا در بالای کوه قرار دارد که لازم است برای رفتن به بای کوه از جیپ یا فیل استفاده شود که این می تواند یک تجربه ی منحصر به فرد برای هرکس باشد.

 

 

کاخ هوا محل جیپور:


این کاخ بسیار زیبا و صورتی رنگ یکی از جاذبه های دیدنی شهر جیپور می باشد که هدف از ساخت ان اشنایی زنان حرمسرا با زندگی روزمره مردم عادی از پنجره های مشبک رو به خیابان کاخ  بوده است.