بمبئی:
بمبئی پایتخت تجاری هند به شمار می رود . یکی از دلایلی که این شهر بسیار حائز اهمیت است بالیوود است .بمبئی شهر بالیوود،بزرگترین کمپانی فیلم است. این شهر مملو از رستورانها ، باشگاه ها ، مناطق جذاب گردشگری و توریستی ، کافه ها ، کنسرت ، تئاتر ، و غیره است . بمبئی با جمعیت بالغ بر 14 میلیون تن پرجمعیت ترین شهر هندوستان به شمار می رود . از جاذبه های گردشگری این شهر رویایی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

جاذبه های گردشگری بمبئی 


دروازه هند:


این بنا بازمانده دوران استعمار انگلیس است که در سال 1924 به عنوان یادبود سفرجورج چهارم پادشاه انگلستان و همسرش ملک ماری ساخته شده است.شاه و ملکه ی انگلیس در سال 1911 به بمبئی سفر کرده بودند . با توجه به سابقه ی تاریخی این منطقه که مربوط به ترک استعمارگران انگلیسی از این  دروازه می شده این مکان یکی از مکان های توریستی بمبئی به شمار می رود که بسیار حائز اهمیت است .

 

 

موزه پرنس ویلز:


موزه ی تاریخی پرنس ویلز در بین سال های 1904 و 1914 بنا گردید است . این موزه ی با عظمت با آثاری درخور توجه از دورانهای مختلف تاریخ و هنر هند همراه با نمونه هایی از حیات وحش و آبزیان بسیار جالب و دیدنی است . در معماری این بنای زیبا که در میان باغی وسیع و سرسبز ساخته شده از سنگ بازالت به سبک گوتیک استفاده شده است . دلیل نام گذاری این موزه سفر پرنس ویلز در سال 1905 به هند می باشد .

 

 

 

تاج محل:


تاج محل آرامگاهی با شکوه و فوق العاده منحصر به فرد است که متعلق به همسر ایرانی تبار پنجمین امپراتور گورکانی هند می باشد که در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است.

 

 

هتل تاج محل:


هتل تاج محل هتل مجلل و با شکوهی است که مقابل دروازه هند در منطقه (گلابه) واقع شده است.این هتل یکی از بناهای دیدنی هند به شمار می رود که البته باید گفت محل اقامت گردشگران ثروتمند است.این هتل به دستور جمشید جی تاتا از بازرگانان زرتشتی هندی که لقب پدر صنعت هندوستان را داشت ساخته شده است .

 

 

پایانه چاتراپاتی شیواجی:


این مکان که به ایستگاه ملکه ویکتوریا نیز معروف است بزرگترین و دیدنی ترین ایستگاه قطار در بمبئی می باشد که مربوط به دوران استعمار بریتانیاست . این بنای بی نظیر نمونه کاملی از سبک گوتیک در معماری شناخته می شود.این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است .

 

 

موزه ویکتوریا:


موزه ویکتوریا در میان باغ سرسبز و دیدنی ویکتوریا احداث شده است . این باغ و موزه که مساحتی قریب به 22 هکتار دارد دارای معماری منحصر به فرد و زیبایی می باشد که معماری بی نظیر آن باعث شده است تا گردشگران زیادی از این مجموعه دیدن کنند .

 

 

غار فیلها یا غارهای الفانتا:


غار فیلها در جزیره ی فیلها  به فاصله ای حدود 45 دقیقه با قایق یا کشتی تفریحی در جنوب بمبئی واقع شده است که به عنوان میراث فرهنگی از طرف یونسکو اعلام شده است.حرکت به سمت این جزیره که به جزیره میمونها نیز شهرت دارد از دروازه هند صورت میگیرد . اگر با تور بمبئی به هند سفر کردید حتما از جزیره و غار فیلها دیدن کنید .

 

 

مجموعه هنری جهانگیر:


این گالری در سال 1952 میلادی توسط جامعه هنر بمبئی بنا گردید.این مجموعه دارای چهار سالن بزرگ نمایش است که امروزه به منظور نمایش آثار هنری برای همگان استفاده می شود . 

 

 

کتابخانه دیوید ساسون:


این بنا در سال 1870 نزدیک دانشگاه بمبئی واقع شده است . کتابخانه ی دیوید ساسون با صدها هزار نوع کتاب  یکی از بهترین و عظیم ترین کتابخانه های بمبئی به شمار می رود .

 

 

کملانهور پارک:


این پارک بسیار زیبا و سرسبز بر فراز تپه مالابار با مساحتی بالغ بر 4000 متر مربع وجود دارد که به افتخار همسر جواهر لعل نهرو نخستین نخست وزیر هند پس از استقلال هند به نام کملانهور پارک شهرت یافت.