جنگل های تکادی یکی از بهترین مکان های حفاظت حیات وحش در کرالای هند می باشد. در تمامی این منطقه سرسبز، منظره های بی نظیری از گیاهان و حیوانات مشاهده می شود و مسیرهای بسیار مناسبی برای پیاده روی در آن وجود دارد.

بیش از 1965 نوع گل و گیاه از جمله 171 نوع علف و 143 نوع ارکیده در این منطقه وجود دارد. همچنین بیش از 60 گونه جانوری از جمله فیل آسیایی، ببر، گاومیش هندی، گوزن، سگ وحشی هند، پلنگ و نیز سمور آبی که به هنگام سفر دریایی در این منطقه قابل مشاهده خواهد بود، در تکادی زندگی می کنند. نواحی صخره ای و مرتفع آن دارای یک گونه شیر در خطر انقراض است که در جنگل های همیشه سبز زندگی می کند.

265 نوع پرنده از جمله برخی پرندگان مهاجر در این زیست بوم قرار دارند، از جمله مرغ مگس خوار و دارکوب. این پرندگان را می توان در نزدیک قایق ها مشاهده کرد. خزندگانی مانند مار کبرا، افعی، مارهای غیرسمی و مارمولک هندی نیز در این منطقه به وفور یافت می شوند.

 

برای استراحت گردشگران امکانات مناسبی در این منطقه فراهم گردیده است. 38 اتاق جنگلی و 12 کلبه و نیز هتل های مناسبی برای اقامت گردشگران در تکادی وجود دارد که امکانات کامل زندگی در آن ها فراهم است.