مشرق‌ الاذکار نیلوفر آبی

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان در شهر دهلی‌نو پایتخت هندوستان قرار داشته و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند معروف است . معمار این ساختمان یک ایرانی بهائی به نام فریبرز صهباست که در طرح معماری این سازه از گل نیلوفر آبی الهام گرفته‌است.این گل در هندوستان با عبادت و دیانت پیوند دارد.این معبد که جوایز بسیاری در زمینه معماری کسب کرده است در سال 1986 ساخت آن به پایان رسید .

 

این ساختمان که از27 گلبرگ تشکیل شده از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده است . این سنگ‌ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده‌اند. هر یک از 9 طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ گنجایش 1300 نفر گشوده می‌شود. ارتفاع این ساختمان از کف تا بالای آن 27/34 متر و قطرش 70 متر است که در زمینی به‌ وسعت 64/10 هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد.

این بنای باشکوه جدیدترین مشرق اُلاذکار بهائیان است که در دنیا ساخته شده است . زمین آن در سال 1953 خریداری شده و ساخت آن در سال 1980 آغاز و پس از شش سال، در 24 دسامبر 1986 به‌ پایان رسید. در طی بیش از 30 سالی که از عمر این بنا می‌گذرد بیش از 50 میلیون نفر از آن بازدید کرده و گاه در هنگام تعطیلات مملکتی هند، تعداد بازدیدکنندگان آن به یکصد هزار نفر در یک روز نیز می رسد.

هندوستان با جمعیتی بین 1.7 تا 2.2 میلیون نفر بهایی بزرگترین جمعیت پیروان این آیین در جهان را دارد. در این بنا به ندرت مناسکی ویژه بهائیان انجام می‌شود و همه می‌توانند با هر اعتقادی با سکوت به تفکر و مناجات بپردازند. انجام مراسم مذهبی و سخنرانی در سالن اصلی ممنوع بوده و اکثر مردم هندوستان از هر مذهب و طایفه‌ای آن‌را محترم می‌شمارند.

safareindia.com