قلعه مهرانگهر در جوداپور یکی از قلعه های بزرگ و باشکوه  هند است که در بالای تپه ای به ارتفاع ۱۵۰ متری از زمین و در فاصله ۵ کیلومتر از جوداپور واقع شده است. مهرانگهر که به معنی قلعه آفتاب است در تاریخ کشور هند پایا شده است، تاریخ ساخت این قلعه ی شگفت انگیز به حدود ۵۰۰ سال پیش بازمیگردد. قلعه مهرانگهر توسط رائو جودا در سال ۱۴۵۹ ساخته شده زمانی که او پایتخت خود را از ماندور منتقل کرد. پس از آن با گذشت زمان، سازه های بیشتری توسط سایر حاکمان جوداپور ساخته شد. نشانه های گلوله های توپ از درگیری های گذشته هنوز هم بر روی دروازه دوم قلعه به خوبی دیده می شود. حکاکی نخل با خمیر قرمز و فویل نازک نقره ای که بر روی دروازه انجام شده و به محل مراسم تدفین با هیزم ختم می شود، گردشگران شاهزاده خانم و ملکه را به یاد می آورد که به خاطر همسری آنها خودسوزی کردند.

این قلعه دارای ۶۸ فوت عرض و ۱۱۷ فوت ارتفاع دیوار است که منظره ای به دشت های پیرامون دارد. قلعه هفت دروازه دارد کهسرشناس ترین آنها جیاپل به معنی پیروزی است. این دروازه توسط مهاراجه من سینگ برای جشن پیروزی خود بر ارتش های جیپور و بیکانر ساخته شده است. یکی دیگر از دروازه ها، فاتح پل- که همچنین به معنای دروازه پیروزی است، توسط مهاراجه آجیت سینگ به مناسبت شکست مغولان ساخته شد.

اگر مایل به بازدید از قلعه و معماری شگفت انگیز آن هستید، بهتر است بین ماه های سپتامبر و مارس برای سفر به آن برنامه ریزی کنید تا به گرمای سوزان که تا ۴۵ درجه در طول تابستان می رسد، برخورد نکنید!

 جهت کسب اطلاعات بیشتر غذاهای تند هندی و بهترین پارک های آبی در هند و سوالات متداول ویزای هند با شماره های 02187170 و 02188505454 تماس حاصل فرمایید.

http://safareindia.com