لباس های هندی

قسمتی از فرهنگ هر کشوری، نحوه ی پوشش و لباس های مردم آن کشور می باشد که متاسفانه در حال حاضر با پیشرفت جوامع ، این فرهنگ در حال کمرنگ شدن است. با این وجود برخی از کشورها هنوز هم قادر بوده اند با لباس های محلی شان، از نابودی این بخش از فرهنگ خود جلوگیری کنند که یکی از این کشورها هند می باشد. لباس های هندی بسیار متنوع و با رنگ های شاد و زیبا  بسیار منحصر بفرد هستند.از انواع لباس های هندی میتوان به

لباس ساری هندی

یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین لباس های زنان هندی، ساری است. ساری، تکه ای پارچه به طول ۴ تا ۸ متر و عرض ۶۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر است که دور کمر پیچیده شده و باقی  آن روی شانه ها انداخته می شود. یکی از جذابیت های لباس ساری این است که هر بار می توان آن را به یک صورت پوشید، این لباس به دلیل جنس خنک و انعطاف پذیری زیادی که دارد بسیار مورد استفاده قرار میگیرد به طوریکه امروزه حدود ۷۰ درصد خانم های هندی از این لباس استفاده می کنند. نکته ی جالبی که وجود دارد این است که قدمت ساری به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمیگردد.

لهنگا چولی

در هر بخش از هند، لباس های متفاوتی پوشیده می شود، برای مثال یکی ازانواع لباس های هندی که در منطقه ی گجرات، راجستان و کوچ استفاده می شود و مخصوص خانم هاست، لهنگا چولی نام دارد. این لباس از یک بلوز و دامن تشکیل شده است که به بلوز آن چولی گفته می شود و دامن آن هم بصورت کلوش است. سبک طراحی این لباس از فرهنگ مغولی گرفته شده است و نقش ها و رنگ های متنوعی دارد. در این لباس، گلدوزی های زیبا و ظریفی کار می شود و به همین جهت در مراسم های ازدواج و جشن های خاص نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

لونگی یا پنچه

لونگی یکی از لباس های بسیار پر طرفدار و معروفی است که هم مردان و هم زنان هندی آن را می پوشند، این لباس پارچه ای نخی و رنگارنگ است که بیشتر در مراسم های غیر رسمی پوشیده می شود.

شلوار قمیض و چوریدار

از لباس های سنتی هندی که خانم ها در مناطق کشمیر و پنجاب بر تن می کنند، شلوار قمیض و چوریدار است. این لباس متشکل از یک لباس بلند راحتی تا بالای قوزک پا و شلوار بلندی که روزی قوزک پا کاملا تنگ و محکم است. خانم های هندی مخصوصا در مناطق گفته شده، از طرفداران این لباس هستند.

لونگ

لباس سنتی لونگ توسط مردان هندی پوشیده می شود. این لباس متشکل از پارچه ای است که در قسمت های کمر و قوزک پا تنگ است و طول آن حدود ۵٫۵ متر است. در بعضی از مناطق هند، این لباس را با جلیقه ای می پوشند و در مراسم های رسمی و غیر رسمی بر تن می کنند. دلیل شهرت این لباس، پوشیدن آن توسط رهبر مشهور هند مهاتما گاندی در مراسم های رسمی بود.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر غذاهای تند هندی و تور بمبئی در مرداد ماه و رمانتیک ترین اماکن هند با شماره های 02187170 و 02188505454 تماس حاصل فرمایید.

http://safareindia.com/