بزرگترین معبد هندوها در جهان

معبد آکشاردام یا آکشاردهام در دهلی معبدی هندویی است که بسیاری از سنت های مردم هند، فرهنگ آیین هندو ، روحانیت و معماری هندی را به نمایش می گذارد. این معبد که عنوان بزرگ ترین معبد هندوها در جهان را نیز به خود اختصاص داده به دست ماهاراج پراموخ سووآمی ساخته شد که 3000 نفر از پیروانش به همراهی 7000 صنعتگر توانستند ساخت آن را به پایان برسانند. معبد آکشاردام که حدود 70% از گردشگران دهلی را به خود جذب می کند، بطور رسمی در 6 نوامبر سال 2005 افتتاح گردید.

 

این معبد در مجاورت ی رود یامونا و کنار دهکده مسابقات کشورهای مشترک المنافع سال 2010 قرار گرفته است. ساختمان اصلی مستقر در وسط معبد بر اساس علم جهت یابی و معماری هندی ساخته شده که به طور کلی از جنس سنگ است. این معبد نمایشگاه هایی از زندگی مردم سووآمینارایان و تاریخ هندوستان، یک فواره موزیکال و باغات بسیار گسترده ای دارد.
طرح و نقشه ی این ساختمان از سال 1968 قسمتی از رویای ماهاراج یوگیجی بوده است که می خواست معبدی عظیم در جوار رود یامونا بسازد و به تعدادی از خانواده های جان نثار سووآمینارایان که در آن زمان در دهلی زندگی می کردند تقدیم کند. چندین بار تلاش کردند این معبد را بنا کنند اما موفقیت آمیز نبود و سرانجام ماهاراج در سال 1971 جان سپرد.
در سال 1982 ماهاراج پراموخ سووآمی که جانشین ماهاراج یوگیجی بود، سعی کرد به این رویا جامه ی عمل بپوشاند و برای این کار از مریدان سازمان سووآمی نیز کمک خواست. درخواست این طرح به سازمان رشد و توسعه ی دهلی داده شد و مناطق مختلفی برای انجام طرح نیز پیشنهاد شد مانند قاضی آباد، گورگان و فریدآباد. اما تاکید ماهاراج بر این بود که مطابق رویای ماهاراج یوگیجی، باید این معبد در حاشیه رود یامونا بنا شود.
در آوریل سال 2000 و پس از 18 سال ، بالاخره این سازمان حدود 240 هزار متر مربع و دولت مطلقه پرادش حدود 120 هزار متر مربع زمین برای این پروژه اختصاص دادند. به محض اینکه این زمین دریافت شد، ماهاراج سووآمی برای موفقیت در پروژه مراسم Puja را اجرا نمود. بنای ساختمان در 8 نوامبر 2000 شروع شد و در 6 نوامبر سال 2005 بطور رسمی شروع به کار کرد. بنابراین بنای این معبد زیبا در مدت دو روز کمتر از 5 سال کامل گردید.

safareindia.com