کلکته هندوستان 

این شهر معروف از سال 1772 تا 1911 کلکته پایتخت هند بود و پس از آن مرکزیت حکومت به دهلی نو انتقال یافت.از سال 2001 نام این شهر را به «کولکاتا» برگرداندند تا به تلفظ بنگالی آن نزدیک تر باشد ولی همچنان در نوشته های فارسی مانند برخی دیگر از زبان ها همان صورت قدیمی به کار می رود.کلکته امروزه به عنوان شهر پر جنب وجوش هند شناخته می شود، شهری عظیم با خیابان های تو در تو، رستوران ها، زندگی شبانه و دیدنی هایی فریبنده که فرهنگ هند را به خوبی معرفی می کند.


کلکته آب و هوای گرم و مرطوب دارد. زمستان هایش معمولا یک ماه و نیم بیشتر طول نمی کشد و دمای هوایش به کمتر از 10 درجه سانتی گراد نمی رسد. گرم ترین ماه سال هم، ماه مه با نزدیک 40 درجه سانتی گراد است. تمام فصل ها بنا به سلیقه، گردشگران خودش را دارد ولی با وجود دمای هوا، تعطیلات تابستان یا ژانویه می تواند فصل شلوغی برای سفر به کلکته باشد. به هر حال، اگر عادت به گرمای زیاد ندارید، با توجه به اینکه غذاهایی که در هند می خورید پر از ادویه و فلفل خواهند بود، نوشیدن آب سالم و لیمو را از یاد نبرید.
کلکته یکی از متنوع ترین راه های حمل و نقل دنیا را دارد:خطوط اتوبوس، تاکسی های زردرنگ، قایق هایی که مسافران را به دو طرف رودخانه منتقل می کنند، متروی کلکته که اولین قطار زیرزمینی هندوستان بوده، تراموای کلکته که تنها تراموای موجود در هند است، قطارها که در اطراف شهر هستند و در آخر ریکشاها، موتورهای سه چرخه هندی که خیلی تند و تیزند و گاهی کابین بدون درشان با گل و مهره مزین می شود.اگر با هواپیما به این شهر سفر کرده باشید، اولین میزبان شما فرودگاه بین المللی نتاجی سوباش کلکته خواهد بود که مانند سایر فرودگاه های شهرهای مطرح هند، مجهز و مدرن است. فرودگاه، حدود 20 کیلومتر با شهر فاصله دارد و برای رفت و آمد می توانید از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنید. یک خط ترن جدید هم هست که فرودگاه را به مرکز شهر متصل کرده است.

اتوبوس های کلکته در پنج خط جداگانه حرکت می کنند و در صورتی که آدرس دقیقی از مقصد نداشته باشید، بهتر است از راننده راهنمایی بخواهید. تقریبا اولین نکته ای که در تمام شهرهای هند به چشم می خورد، رنگ ها و نقش ونگارها هستند؛ از لباس و جواهرات گرفته تا ساختمان ها و تزئینات خیابان. همه جا پر از رنگ است. حالا تصور کنید زمان فستیوال ها، کلکته چه ظاهری پیدا می کند. مثلا دورگا پوجا یک جشن آیینی هندی است که یک بار اول تابستان و یک بار اول زمستان برگزار می گردد. به مناسبت این جشن در خیابان ها چادرهای رنگی برپا می کنند، مراسم رقص و پرستش دارند و عود و رنگ های مقدس به یکدیگر می پاشند و در یک کلام شهر پر از رنگ می شود.

safareindia.com